تنش‌ها بین کره‌جنوبی و ژاپن وارد حوزه تجارت شد


 خبرگزاری تسنیم: به نقل از رویترز، به محض اینکه توکیو صادرات برخی کالاها به کره جنوبی را ممنوع کرد، چو مین هیاک، مدیر یک فروشگاه در کره تمام کالاهای ژاپنی خود را از قفسه ها پایین انداخت.

این شیوه چو در مقابله با ژاپن بود. درگیری سیاسی و اقتصادی بین این دو کشور شرق آسیا تشدید می‌شود.

چنین عصبانیتی باعث ممنوعیت گسترده محصولات و خدمات ژاپنی از نوشیدنی گرفته تا لباس شده است. به این ترتیب تجارت در فضایی که تا الان هم برای کره جنوبی در این دهه بدترین بوده، مختل می‌شود.

چو که مدیر یک فروشگاه 1500 متر مربعی در سئول است داوطلبانه این ضرر را قبول می کند. بیش از 200 سوپر مارکت و فروشگاه دیگرهم این کار را انجام می دهند.

چو گفت:« ژاپن از طریق منع صادرات کره جنوبی را تحت فشار قرار می‌دهد و از اشتباهاتی که در گذشته انجام داده پشیمان نیست. این کاملا غیرقابل قبول است». وی اضافه کرد 10 تا 15 درصد کاهش فروشی که با آن مواجه می شود به هیچ وجه نظرش را تغییر نمی دهد.

درگیریهای دیپلماتیک بین دو کشور از زمانی تشدید شد که دادگاهی در کره جنوبی سال گذشته شرکت‌های ژاپنی را ملزم کرد خسارات کره‌ای هایی را که مجبور شدند در جنگ جهانی دوم برای اشغالگران ژاپنی کار کنند، پرداخت کنند. در چهارم جولای ژاپن در اقدامی تلافی جویانه صادرات محصولات دارای تکنولوژی برتر را به کره جنوبی محدود کرد. توکیو اعلام کرد مدیریت نامناسب صادرات حساس باعث این کار بوده است چون رسانه های ژاپن گزارش داده بودند برخی از این صادرات سر از کره شمالی درآورده‌اند. سئول این اتهام را رد کرد.

سئول از انجام هرگونه اقدام متقابلی خودداری کرد و اعلام کرد این کار درگیری با سازمان تجارت جهانی را افزایش می دهد.

اقتصاددانان می گویند منع صادرات تکنولوژی می تواند 0.4درصد از تولید ناخالص داخلی کره جنوبی را در سال جاری کم کند.

در حال حاضر احساسات به اوج خود رسیده است. جان بوم جین 34 ساله می گوید تمام خودکار های ژاپنی خود را دور ریخته و آخرین سری فیلم اسپایدرمن را تماشا نمی کند چون توسط سونی پیکچرز پخش خواهد شد .سونی پیکچرز یک شرکت مستقر در آمریکاست که مالک آن شرکت سونی ژاپن است.اخبار استخدامی و اقتصادی جابتو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس