باید نسبت به واردات تراتریخته‌ها حساس باشیم


تسنیم /

سورنا ستاری عصر امروز در حاشیه نشست مشترک خود با سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به تسنیم درباره وضعیت تراریخته‌ها اظهار کرد: در معاونت علمی ریاست جمهوری با هرگونه ممانعت تحقیقاتی در هر بخشی مخالف هستیم.

وی افزود: در موضوع سلول‌های بنیادین که امروز شاهد توسعه امور آن هستیم، مشکلات فنی آن در بخش شرعی با اجازه از مراجع مرتفع شد و اکنون از کشورهای پیش‌رو در این زمینه به حساب می‌آییم.

درباره  واردات ترارخته‌ها باید حساس باشیم

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه واردات محصولات تراریخته برای ما در معاونت علمی مانند دارو مورد اهمیت است، ادامه داد:  همانطور وقتی داروی جدید به کشور می‌آید قبل از آن که مردم استفاده کنند باید استانداردهای لازم رعایت شود و حتی ممکن است 2 تا 3 ماه این امر طول بکشد تا به صورت بالینی مورد آزمایش قرار گیرد. در محصولات تراریخته کشاورزی نیز برای تجاری‌سازی باید این اتفاق بیفتد و  باید حساس باشیم. 

ستاری تصریح کرد: در ستاد بیوتکنولوژی، تحقیقاتی در خصوص تراریخته‌ها بر روی 2 تا 3 محصول کشاورزی نظیر پنبه و برنج در حال انجام است اما هیچ گونه رهاسازی نشده است و برای رها سازی و تجاری‌سازی آن نیازمند پروتکل‌های استاندارد هستیم. هر موقع افراد توانستند استانداردها و تاییدیه‌های وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی و سایر ارگان‌های مرتبط را بگیرند می‌توانند اقدام به تجاری‌سازی این محصولات کنند.

وی درباره گفت: در حوزه غذا در یک سال اخیر اتفاقات خوبی افتاده  است و تقلبات و سموم جدید را شناسایی کرده و توسط سازمان غذا و دارو تشخیص می‌دهیم.

انتهای پیام/


اخبار جابتو

پاسخ دهید